Battery Energizer A544 4LR44 6 V
€1.97
€1.59
In stock
SKU
A544
- Brandname Energizer.
- IEC name 4LR44.
- Diameter 13 mm.
- Height 25.2 mm.
- Capacity 178 mAh.
- Nominal voltage 6.0 V.
Energizer 4LR44 Alkaline Button Cell Battery
| Brandname | Energizer |
| IEC name | 4LR44 |
| Diameter | 13 mm |
| Height | 25.2 mm |
| Capacity | 178 mAh |
| Nominal voltage | 6.0 V |
| Shape | Round |
| Electrochemical system | The negative electrode is zinc |
| Name | Battery Energizer A544 4LR44 6 V |
|---|---|
| Price | €1.59 |
| Manufacturer | Energizer |
| Battery Shelf Life | 3 years |
| Model no. | A544 |
| IEC Name | 4LR44 |
| Diametr of Case (mm) | 13 mm |
| Height (mm) | 25.2 mm |
| Country of Manufacture | China |
| Shape | Cylinder |
| Brand | Energizer |
| EAN Code | 7638900393354 |
| Output Voltage | 6 V |
| Best Before | 01-2022 |
| Battery Chemistry | Alkaline |