Energizer Battery A27 12V
€3.81
€3.07
Out of stock
SKU
27A
- Voltage 12.0 V
- Cells per blister 2 pcs.
- Diameter Ø 7.7 mm
- Length 28 mm
- Car Alarm Battery
Alkaline Battery A27 12 V
- Voltage 12.0 V
- Cells per blister 2 pcs.
- Diameter Ø 7.7 mm
- Length 28 mm
- Nominal Capacity : 26 mAh (continuous discharge at 20 ± 2℃ under 20KΩ discharge load to 6.0V end-point voltage )
- Also Known As: Eveready A27. GP 27A
| Name | Energizer Battery A27 12V |
|---|---|
| Price | €3.07 |
| Manufacturer | Energizer |
| Battery Shelf Life | 3 years |
| Model no. | A27 |
| Diametr of Case (mm) | 7.7 mm |
| Height (mm) | 28. 0 mm |
| Country of Manufacture | China |
| Shape | Cylinder |
| Brand | Energizer |
| EAN Code | 7638900393330 |
| Output Voltage | 12 V |
| Best Before | 02-2021 |
| Battery Chemistry | Alkaline |