Lithium Battery PX28L 6V Duracell 2CR1/3N
€10.12
€8.16
Out of stock
SKU
28L
- Buy 10 for €8.39 €6.77 each and save 17%
- This Duracell 28L High Power Lithium battery is equivalent to 6V 4LR44, 2CR11108, L544, PX28L., V28PX, 1406LC, 1414A, 28, 28A, 28L, 28PX, 2CR1/3N, 2CR11108, 478A, 544, A544, K28A, K28L, L544, PX28A, PX28L, V28PXL, V34PX.
- Directly from Stock.
- Brand Duracell
- Voltage 6 Volts.
- Capacity 160 mAh
- Battery Weight 10 Grams
- Compatible Devices Camera, Remotes, Calculator, Monitors, Clocks, Toys
- Item Dimensions 25 x 13 mm.
- Max Operating Temperature 60 °C
- Min Operating Temperature -20 °C
| Name | Lithium Battery PX28L 6V Duracell 2CR1/3N |
|---|---|
| Brand | Duracell |
| Model no. | PX28L |
| IEC Name | 2CR11108 |
| Capacity mAh | 160 mAh |
| Output Voltage | 6 V |
| Diametr of Case (mm) | 13 mm |
| Height (mm) | 25 mm |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Shelf Life | 10 years |
| Best Before | 2024 |
| Storage Temperature | Less than +30°C |
| Manufacturer | Duracell |
| Price | €8.16 |
| Country of Manufacture | Japan |