Lithium Battery CR2012 Energizer
€2.39
€1.93
In stock
SKU
CR2012
- Brand: Energizer
- Item number: CR2012
- Diameter: Ø 20 mm
- Height: 1.2 mm
CR2012 Lithium Battery
| Brand | Energizer |
| Iem number | CR2012 |
| IEC name | CR2012 |
| Working Temperature | -30°C - +70°C |
| Diameter | Ø 20 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Capacity | 58 mAh |
| Voltage | 3.0 Volts |
| Shape | Round |
| Nominal current | 0.1 mA |
| Net weight | 1.3 g |
| Gross weight | 4 g |
| Electrochemical system | Anode material: Lithium - The electrolyte is lithium salt molten into an organic solution - Cathode material: Manganese dioxide |
KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN
Swallowing may lead to serious injury or death in as little as 2 hours due to chemical burns and potential perforation of the esophagus. Immediately see doctor.
| Name | Lithium Battery CR2012 Energizer |
|---|---|
| Brand | Energizer |
| Model no. | CR2012 |
| IEC Name | CR2012 |
| Capacity mAh | 220 mAh |
| Output Voltage | 3.0 V |
| Diametr of Case (mm) | 20 mm |
| Height (mm) | 1.2 mm |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Shelf Life | 7 years |
| Best Before | 12-2030 |
| Storage Temperature | Less than +30°C |
| Self Discharge Rate % month | <1 % |
| Nominal Current | 0.2 mA |
| Manufacturer | Energizer |
| Price | €1.93 |
| Country of Manufacture | China |