396-Silver Oxide Watch Battery SR726W
€1.38
€1.11
Out of stock
SKU
396
- Buy 10 for €1.12 €0.90 each and save 19%
- Buy 100 for €0.82 €0.66 each and save 41%
- Buy 1000 for €0.68 €0.55 each and save 50%
Murata Watch Battery SR726W/396
- The price shown is the price of one battery
- Diameter 7.9 mm
- Height 2.60 mm
- Capacity 25.0 mAh
- Mass 0.48 g.
- Always fresh batteries.
Murata Watch Battery SR726W/396
- Murata innovates with advanced environmental developments. the Mercury Free technology for Silver Oxide batteries. while keeping the same levels of performance.
- Excellent leakage resistance
- High energy density thanks to the Murata's original high-precision material-mixing technology.
- The use of antioxidant, high performance separators, contributes to improve storage characteristics.
- Excellent stable discharge characteristics: constant voltage output is available during the discharging.
- A comprehensive product line-up: a complete range of ultra-compact batteries are available to meet various needs.
- Applications: Electric watches/clocks, Calculators, Electronic clinical thermometers, Portable games
- Capacity 35 mAh.
- Diameter Ø 7.9 mm.
- Height 2.60 mm.
- Voltage 1.55V
- Product code: SR726WN-PB
- Mass: 0.35 g
- Producer: Sony
| Name | 396-Silver Oxide Watch Battery SR726W |
|---|---|
| Price | €1.11 |
| Brand | Murata |
| Battery Type | Button cell battery, Dry-cell, Silver Oxide Battery, Watch Battery |
| Best Before | 05-2026 |
| Capacity mAh | 35 mAh |
| Output Voltage | 1.55 V |
| Diametr of Case (mm) | 7.9 mm |
| Height (mm) | 2.6 mm |
| IEC Name | SR59 |
| Manufacturer | Tohoku Murata Manufacturing Co., Ltd. |
| Country of Manufacture | Japan |
| EAN Code | 4901660111630 |
| Shape | Coin Shape |
| Model no. | SR726WN-PB |