Wrist Watch Q&Q M119J002Y
€41.03
€33.09
Out of stock
SKU
M119002
Waterproof Digital Watch Q&Q M119J002Y
- Black plastic case with stainless steel back cover
- Watch diameter Ø 54 mm
- Black plastic watch strap with metal buckle
- Allowed ..."
Waterproof Digital Watch Q&Q M119J002Y
- Black plastic case with stainless steel back cover
- Watch diameter Ø 54 mm
- Black plastic watch strap with metal buckle
- Allowed to swim or dive without special eqiptment
- Do not operate buttons under water or when the watch is wet
- Water resist 10 bar
- Watch movement: MD11237
- Movement uses lithium battery CR2025
- Battery life 2 years from installation
Modes:
- Time Hour/Min/Sec 12H/24H AM/PM
- Calendar: Month/Date/Day
- Stopwatch Min/ Sec/ 1/100 Sec
- Countdown timer
- Alarm
- Dual time
- EL backlight
Manufacturer: Citizen Watch Corporation
M119J002Y big image
| Name | Wrist Watch Q&Q M119J002Y |
|---|---|
| Price | €33.09 |
| EAN Code | 4966006922059 |
| Backlight | EL Backlight |
| Back Cover Material | Stainless Steel |
| Brand | Q&Q |
| Buckle | Ordinary |
| Buckle Color | Silver |
| Buckle Material | Stainless Steel |
| Case Material | Plastic |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case Color | Gray |
| Chronograph | 1/100 s accuracy up to 24 h |
| Diametr of Case (mm) | 54 mm |
| Dial Color | Light LCD |
| Dual Time | Yes |
| Manufacturer | Citizen Watch Corporation |
| Strap Color | Black |
| Timekeeping | Select 12/24 h |
| Timer | Countdown timer |
| Movement Type | Digital |
| Accuracy | ± 20 sec monthly |
| Water Resistant | 10 bar |