Wrist Watch Q&Q M124J004Y
€43.29
€34.91
Out of stock
SKU
M124004
Men's Waterproof Digital Watch Q&Q M124J004Y
- Military green plastic case with stainless steel back cover
- Diameter Ø 54 mm
- Military green watch strap with stainless steel buckle
- 10 BAR water resistance allows to swim and dive without special equipment with this watch
Men's Waterproof Digital Watch Q&Q M124J004Y
Military green plastic case with stainless steel back cover
Diameter Ø54 mm
Military green watch strap with stainless steel buckle
10 BAR water resist
Movement MD011239
Lithium battery CR2025
Battery life 2 years from installation
- Timekeeping
- Stopwatch
- 100 year calendar
- Countdown timer
- 5 alarms
- Dual Time
- Pacer
- EL Backlight
Citizen Watch Corporation
M124J004Y Big Image
| Name | Wrist Watch Q&Q M124J004Y |
|---|---|
| Price | €34.91 |
| EAN Code | 4966006951837 |
| Backlight | EL Backlight |
| Back Cover Material | Stainless Steel |
| Brand | Q&Q |
| Buckle | Ordinary |
| Buckle Color | Silver |
| Buckle Material | Stainless Steel |
| Case Material | ABS Resin |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Color | Green |
| Chronograph | 1/100 s accuracy up to 24 h |
| Diametr of Case (mm) | 53 mm |
| Dial Color | Light LCD |
| Dual Time | Yes |
| Manufacturer | Citizen Watch Corporation |
| Strap Color | Green |
| Timekeeping | Select 12/24 h |
| Timer | Countdown timer |
| Movement Type | Digital |
| Accuracy | ± 20 sec monthly |
| Water Resistant | 10 bar |